• Telefon

    0 535 962 0150

    0 533 930 2149

  • Adres

    Torasan Mh. Çeşme Asfalt Üzeri

    No:362 Urla/İZMİR

Sıkça Sorulan Sorular

Tiny House yasal mıdır?
Tiny House bir yapı değil bir araç olduğu için, Karayolları yönetmeliğine tabiidir ve park halindeki karavan statüsündedir. Tüm mevzuatlarda tamamen yasaldır, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Tiny House için imar izni gerekiyor mu?
Tiny House, karayolları yönetmeliklerine tabi olan O2 sınıfında motorsuz bir araçtır. Bu nedenle Tiny House park halinde bir karavan statüsünde olduğu için sahibi olduğunuz veya kiraladığınız arsada imar izni almanız gerekmez.

Tiny House için emlak vergisi ve MTV vergisi ödeniyor mu?
Tiny House, konut olmadığı için emlak vergisine tabi değildir. Mevzuat'ta motorsuz bir taşıt olmasından dolayı MTV vergisi de ödenmez.

Tiny House için ruhsat gerekli midir?
Tiny House araç statüsündedir ve O2 sınıfına ait gerekli belge ve ruhsatlar eksiksiz olarak gerekmektedir.

Tiny House yeri nasıl değiştirilir, nasıl taşınır, nakliyesi nasıl olur?
Tiny House'lar bir çekme karavandan daha ağırdır ve 2.500 kg üzerine çıkabilen taşıtlardır. Bu nedenle Tiny House çekebilmek için güçlü 4x4 Pick-up, Jeep benzeri araçlar gereklidir.

Tiny House nerelere kurulabilir?
Tiny House'lar tekerlekli taşınabilir evler oldukları için istediğiniz yere kurabilirsiniz. İmar izni olmayan ve SİT alanları da buna dahildir.

Tiny House alırken nelere dikkat edilmelidir?
Bir Tiny House alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu yalıtım / izolasyon konusudur. Su tesisatı, elektirik tesisatı, başta olmak üzere işçilik kalitesi de oldukça önemlidir. Kullanılan malzemelerin kalitesi hakkında da ayrıca bilgi almalısınız.

Tiny House yasal mıdır?
Tiny House bir yapı değil bir araç olduğu için, Karayolları yönetmeliğine tabiidir ve park halindeki karavan statüsündedir. Tüm mevzuatlarda tamamen yasaldır, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Tiny House depreme dayanıklı mıdır?
Tiny House yüksekliği 1 katlı evden daha alçaktır. Bu sebeple küçük, modüler boyutları sayesinde depreme oldukça dayanıklıdır. Tiny House ler tekerlek üzerinde duran araçlardır . Depremdeki en büyük yükler bu ürünler üzerinde hissedilmeyecektir .Nasıl ki büyük hastahaneler veya önemli yapıların altına döşenen raylar , depremin salınımını alıyorsa ,tiny housenin altındaki tekerleklerde deprem esnasında salınım yaparak ürüne gelecek zararı engelleyecektir.

Küçük evlerin ortalama ömürleri ne kadar?
Tiny House yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli oluşu ile birlikte bulunduğu iklimin gerektirdiği bakım periyoduna bağlı kalarak ortalama 50 sene kadar denebilir.

Türkiye'de Tiny House kültürü 10 sene sonra nasıl olur?
Bu kültür Türkiye de yeni yeni öğreniliyor. İnsanlar , uzun yıllardır sahip olduğumuz yazlık hayatını aratmayıp ,daha ucuza mâl edildiğini farkettikçe rabet giderek artıyor .Tiny House nin bu cezbedici hali 10 yıl sonra ofislerin bile bu şekilde tercih edileceğini düşündürüyor.

Tiny House almak isterken araç kredisi kullanabiliyor muyuz?
Bankalar aracılığı ile seçeceğiniz Tiny House bedelinin %60 tutarına kadar kredi kullanabilirsiniz

Ruhsat durumunda sizin için neler yapıyoruz?
Tiny house konusunda yeterliliği olmayan firmalardan mağdur olmamanız için sizin adınıza bizler yapıyoruz. Avrupa normlarında uluslararası yetkinliğe sahip bir firma olarak üretim yapıyor ve tasarımımızı TİP ONAY BELGESİ ile teslim ediyoruz. Bu sayede ürettiğimiz projeler ABC / KAISER EXPEDITION Tiny House güvencesiyle plakalı ve ruhsatlı birer karavan olarak kara yollarına çıkmaktadır.

Pis su gideri nasıl olmaktadır?
Pis su gideri nerede kullanacağınıza göre farklılık göstermektedir. Kanalizasyon şebekesine yakın bir yerde lokasyonu seçmeniz halinde şebekeye bağlantı yapılabilir. Eğer uzun süreli bir lokasyonda kalacaksanız, hazır foseptik çukurları ile çözümlenebilir.

Tiny House'a kasko yaptırabilir miyim?
Tiny House firması olarak anlaşmalı sigorta şirketleri aracılığı ile içerisindeki eşyalar da dahil olmak üzere, konulduğu arazideki risk durumunu göz önüne alınarak; 1000'de 10 ila 20 aralığındaki prim bedelleri ile kasko yaptırabilirsiniz.

Tiny House'u bir yere koymadan önce zeminde ne yapmamız lazım?
Tiny House'ların tamamının; dört köşesinde birer kriko ve dört adet lastik bulunmaktadır. Ürün standart olarak bu sistem üzerinde 8 noktadan zemine temas ederek durur. Krikoların uç kısımlarının zemin yumuşadığı zamanlarda batmaması için beton veya ahşap pabuçlar (40x40cm) konularak hiç bir altyapı hazırlığı yapılmadan istenilen araziye konulabilir. Buna ek olarak istenilirse; zeminin tesviyesi, konulacak alana çakıl vb. granüler malzeme serilmesi gibi önlemler zaman içerisindeki oturmaları alması açısından önerilmektedir.

Abc Tiny House, sipariş verildikten ne kadar sonra teslim alınabilir?
ABC Tiny House sözleşme imzalanmasını takiben yaklaşık 45-60 gün aralığında üretilir ve teslim edilir. Nakliye talebinizin olması durumunda, belirtmiş olduğunuz konuma gönderilerek kurulumu tamamlanır.

Tiny House bayiliği alabilir miyim?
ABC Tiny House dünyanın her yerine hizmet veren bu sektörün öncülerindendir. Tiny house alanında yurt içi ve yurt dışı olarak dilediğiniz yerden bayimiz olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınız en kısa sürede incelenip, size geri dönüş sağlanacaktır.

Müşteri Temsilcilerimiz
Size Bir Telefon Kadar Uzak

+90 535 962 0150
+90 533 930 2149
İLETİŞİM BİLGİLERİ